home/Aktualnosci/Bezpieczeństwo najważniejszym priorytetem
 
Aktualnosci

Nowa inwestycja PKN ORLEN w postaci Centrum Badawczo Rozwojowego w Płocku pomieści 4 dźwigi osobowe autorstwa FUD Bolęcin. W windach zastosowano szereg rozwiązań technicznych, zapewniających maksimum bezpieczeństwa. Windy te powstały we współpracy z firmą Budimex.

Największe wyzwania związane z realizacją tego projektu wiązały się z koniecznością zagwarantowania najwyższych standardów bezpieczeństwa w projektowanych windach. Dwa spośród czterech dźwigów jest zainstalowanych w strefie, w której z uwagi na specyfikę prowadzonej przez firmę działalności istnieje ryzyko zagrożenia wybuchem.

To dla nas ogromnie ważne, że duże koncerny w branży przemysłowej czy energetycznej – jak chociażby Orlen – widzą w nas partnera, któremu można zaufać, gdy chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem. Ten obszar niezmiennie traktujemy priorytetowo i jesteśmy w stanie zaprojektować rozwiązania dostosowane do szczególnych potrzeb naszych klientów’ – powiedziała Małgorzata Golińska-Dłużniewska, Prezes Zarządu FUD Bolęcin.

Rozwiązania pozwalające na zachowanie maksimum bezpieczeństwa

Zastosowane specjalne rozwiązania techniczne mają na celu przede wszystkim zapobieganie przedostaniu się potencjalnie trujących gazów do wnętrza wind. Są to drzwi i kasety wezwań oraz szafy sterowe, wykonane w klasie EX zgodnie z oznaczeniem strefy wg. dyrektywy ATEX. Szyby dźwigowe posiadają wentylację nadciśnieniową, która również zapobiega przedostawaniu się potencjalnie wybuchowej atmosfery do szybu. Ponadto w szybach dźwigowych i kabinach dźwigów zamontowano szereg czujników wykrywających określone rodzaje gazów. Dźwigi zostały zaprogramowane w taki sposób, iż po wykryciu stężenia danego gazu przewyższającego określone wartości, wykonują jazdę specjalną, która umożliwia bezpieczną ewakuację pasażerów.  Dodatkowo, w kabinach zainstalowano odpowiednie aparaty ucieczkowe (jednorazowy substytut maski gazowej i kombinezonu) dla pasażerów na wypadek ulatniania się różnorodnych niebezpiecznych gazów.

Powyższy system zabezpieczeń w windach pozwala na zagwarantowanie maksymalnego bezpieczeństwa ich użytkownikom i spełnia wymagania inwestora.

Facebook
YouTube
LinkedIn