home/Aktualnosci/Winda na miarę dla Huty Miedzi KGHM w Głogowie
 
Aktualnosci

Wysoka na 120 metrów wieża kominowa „Koniczynka”, znajdująca się na terenie Huty Miedzi w Głogowie, zyskała nową windę. Projekt wymagał inwentaryzacji geodezyjnej za pomocą skanera laserowego oraz specjalnych technik montażu, które nie przeszkadzałyby gniazdującym na wieży sokołom.

Ten nietypowy budynek zawdzięcza swoją nazwę temu, że tworzą go cztery kominy – połączone ze sobą stropami i obudowane, z szybem w środku. Poruszanie się po różnych kondygnacjach wieży było możliwe jedynie za pomocą starego dźwigu zębatkowego, ponieważ w samym budynku brakuje miejsca na klatkę schodową. Alternatywą dla dźwigu jest jedynie drabina ciągnąca się przez całą długość wieży.

Winda na miarę
Projekt instalacji nowego dźwigu był szczególnie wymagający, gdyż zakładał wymianę całej konstrukcji słupa wsporczego dla dźwigu zębatkowego, kabiny oraz instalację w jego miejsce linowego dźwigu towarowo-osobowego, o zamkniętej konstrukcji stalowej szybu.

Wysoka i zwarta konstrukcja wieży uniemożliwiała przeprowadzenie niezbędnej dla projektu inwentaryzacji geodezyjnej przy użyciu tradycyjnych metod. Inżynierowie FUD Bolęcin zdecydowali się zatem na przeprowadzenie inwentaryzacji za pomocą skanera laserowego. Skanowanie miało miejsce aż z 71 punków. Następnie wszystkie skany złożono w jeden trójwymiarowy model komina, tzw. model BIM, składający się z miliardów punktów.

W poszanowaniu natury
Inwestor miał też szczególne wymaganie – zależało mu na formule montażu, nie zakłócającej gniazdowania pary sokołów wędrownych, które uwiły sobie gniazdo na wysokości 90 m. Prace montażowe były zaplanowane na okres wiosenny, gdy sokoły są szczególnie wrażliwe na hałas z uwagi na młode potomstwo. 

Zagwarantowanie ciszy wymagało od FUD Bolęcin opracowania technologii montażu szybu bez użycia jakichkolwiek udarowych elektronarzędzi. Pracownicy skręcili całą konstrukcję z użyciem ręcznych kluczy dynamometrycznych. Same elementy szybu zostały odpowiednio prefabrykowane w procesie produkcji, aby maksymalnie skrócić czas ręcznego montażu. W tym cel musiały być odpowiednio duże, zatem aby wprowadzić je do wieży postanowiono wyciąć fragment dachu i użyć specjalnego dźwigu z wysięgnikiem nawet do poziomu 120 metrów!

Winda została oddana do użytku z końcem października 2020 r.

Facebook
YouTube
LinkedIn