home/Aktualnosci/Odrestaurowana wieża ciśnień w Olsztynku
 
Aktualnosci

Wieża ciśnień w Olsztynku, z początku XX wieku, to wyjątkowy budynek, wpisany do rejestru zabytków. Ma niepowtarzalny, ośmioboczny kształt, wyróżniający się w panoramie miasta. Kilka miesięcy temu wieża przeszła gruntowny remont, obejmujący m.in. instalację windy osobowej, uwzględniającej potrzeby osób niepełnosprawnych. Zmiany tchnęły nowe życie w zabytkowy budynek – obecnie pełni on funkcję szkoleniowo-konferencyjną z częścią widokową i rekreacyjną.

Realizacje wind w budynkach objętych ochroną konserwatorską są zawsze szczególnie wymagające. Podobnie było w przypadku wieży ciśnień w Olsztynku, wpisanej do rejestru zabytków. Kilka miesięcy temu FUD Bolęcin podjął się realizacji projektu instalacji nowej windy w tym oryginalnym obiekcie.

Nietypowa bryła budynku
Wyzwaniem w projekcie była nieduża przestrzeń wewnątrz budynku. Zgodnie z zaleceniami projektanta, montaż konstrukcji stalowej szybu miał się odbyć na stropach poszczególnych kondygnacji – po ich uprzednim przeliczeniu i sprawdzeniu pod kątem wytrzymałości. Natomiast typowa konstrukcja stalowa dla dźwigu jest ciągła w swojej budowie i niepodzielona stropami.

Restrykcje związane z ochroną konserwatora zabytków Zabytkowy charakter budynku wymagał zastosowania szeregu nietypowych rozwiązań również podczas montażu. Konstrukcja wieży  wymagała dostosowania technologii wykonania montażu konstrukcji stalowej szybu oraz samego dźwigu.  Kabina windy wraz z drzwiami została przeszklona tzw. szkłem bezpiecznym, natomiast konstrukcję szybu obudowano szkłem mocowanym punktowo. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne rozprzestrzenianie się światła w wieży oraz zapewnia wysokie walory wizualne.


Za obudowanie konstrukcji stalowej szybu szkłem odpowiadał generalny wykonawca budowy tj. WPB Rombud z Olsztyna.

Facebook
YouTube
LinkedIn