HOME/O FIRMIE/WYBRANE REALIZACJE

WYBRANE REALIZACJE

Dzierżawa 8 wind osobowych, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lazurowa” w Warszawie

Fabryka Urządzeń Dźwigowych w Bolęcinie podpisała w październiku 2016 r. pionierski kontrakt na dzierżawę 8 wind osobowych ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Lazurowa”. Decyzja o wymianie starych wind na nowe w 9-13 piętrowych wieżowcach z lat 70-tych została podjęta przy dużym poparciu mieszkańców. Oznaczało to dla nich znaczną poprawę komfortu użytkowania budynków, przy stosunkowo niewielkich opłatach miesięcznych.

Dotychczasowe windy  nie spełniały stawianych im wymagań, z uwagi na m.in. przestarzałe rozwiązania techniczne: drewniane kabiny, drzwi ręczne, czy też oświetlenie realizowane za pomocą opraw żarowych. Napęd windy odbywał się przez reduktor z silnikiem dwubiegowym, co nie zapewniało odpowiedniej dokładności zatrzymania.

Większy komfort jazdy i bezpieczeństwo

Mieszkańcy spółdzielni otrzymali nowoczesne windy, dające wysoki komfort jazdy. Zastosowano automatyczne drzwi, które zostały poszerzone o 5cm w stosunku do poprzednich (dotychczasowe miały zaledwie 75cm). Pomimo zastosowania drzwi w kabinie nie zmniejszyła się powierzchnia kabiny (doczasowa 1,3m2, po wymianie 1,32m2). Wnętrze kabiny zaprojektowano wspólnie z Zamawiającym – zdecydowano się na zestawienie blachy nierdzewnej z okleiną drewnopodobną. Zamontowano nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.

Dzierżawa – pionierska forma finansowania

Modernizacja dotychczasowych wind na nowoczesne i bezpieczne była możliwa dzięki zastosowaniu w SM „Lazurowa” pionierskiej formy finansowania tj. dzierżawy. Ten instrument finansowy zakładał miesięczną płatność ratalną na poziomie 2,5 tys. złotych dla jednej windy w okresie pięciu lat. Po tym czasie winda staje się faktycznie własnością spółdzielni. Całkowity koszt jednej windy to ok. 150 000 złotych, w czym zawiera się również obsługa finansowa zawartej umowy dzierżawy. 

W trakcie jej trwania firma FUD Bolęcin zobowiązuje się do remontów i konserwacji wind, bez dodatkowych kosztów. 

Mała winda towarowa – Restauracja Manekin w Warszawie

FUD Bolęcin zaprojektował i wyprodukował małą windę towarową dla nowo powstałej restauracji sieciowej Manekin. Restauracja mieści się w zabytkowym budynku w centrum Warszawy, przy Pl. Konstytucji 5.
Całość lokalu obejmuje piwnicę, parter oraz I piętro. W tej sytuacji konieczne było zapewnienie rozwiązania, które umożliwiałaby szybki i łatwy transport towarów pomiędzy tymi trzema kondygnacjami. Montaż małej windy towarowej FUD Bolęcin znacznie przyczynił się do zwiększenia wydajności pracy restauracji.

Wyzwania projektowe
Zlecenie było wymagające, ponieważ winda musiała być odpowiednio wkomponowana w pomieszczenie restauracyjne, także pod kątem estetycznym. Inżynierowie FUD Bolęcin zaprojektowali dźwig towarowy wraz z konstrukcją stalową w taki sposób, że jest ono dostosowane wymiarowo do ograniczonej przestrzeni, która została narzucona przez architekta. Kluczowa była tutaj również dobra współpraca z ekipą budowlaną.

Jako jednostkę napędową zastosowano wciągarkę B1042. Jest to maszyna o bardzo wysokiej trwałości i niezawodności, która można zastosować zarówno z bębnem nawijającym linę, jak
i z kołem ciernym. Jej uniwersalność, trwałość i niezawodność powoduje, że znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Maszynownia dźwigu została przeszklona.

Do produkcji użyto materiałów nierdzewnych, co pozwala na utrzymanie czystości. Tymi materiałami zostały wyłożone lady, parapety i fragmenty ścian wokół windy.

Facebook
YouTube
LinkedIn